Kursy SEP


Coraz więcej osób decyduje się na zdobycie uprawnień elektrycznych SEP. Lecz kiedy są one potrzebne i co tak naprawdę oferują? Aby w pełni zrozumieć, czym jest SEP, musisz najpierw wiedzieć, co oznacza ten skrót. Termin SEP to nic innego jak Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Organizacja ta odpowiada za tworzenie kursów elektrycznych, oferuje wiele tego typu szkoleń, do których może przystąpić niemal każdy – wystarczy spełnić minimalne wymagania. Sprawdź dostępne kursy elektryczne SEP na naszej stronie MCKK!

Uprawnienia SEP – co oznaczają i co oferują?

Każdy kto pracuje w branży elektrycznej na pewno spotkał się z terminem SEP. Kursy SEP są często niezbędnym wymogiem w zatrudnieniu jako elektryk. Wiele firm rekrutujących na stanowiska w branży elektrycznej poszukuje sprawdzonych umiejętności z zakresu SEP.

Uprawnienia te są potrzebne zarówno przy poszukiwaniu pracy, jak i w życiu codziennym. Powinieneś wiedzieć, jak radzić sobie z drobnymi usterkami elektrycznymi w domu. Rynek pracy dla elektryków jest ogromny, a absolwenci SEP mogą znaleźć pracę np. w firmach produkujących podzespoły elektroniczne czy w branży motoryzacyjnej.

Kursy elektryczne SEP są podzielone na trzy różne grupy: G1, G2 i G3. Mogą one również obejmować użytkowanie lub nadzór nad instalacjami lub sprzętem elektrycznym. Wybierając ten rodzaj szkolenia SEP masz pewność, że możesz pracować jako elektryk całkowicie legalnie. Jednak przed wyborem konkretnego szkolenia warto zapoznać się ze wszystkim, co jest z nim związane i zastanowić się, jaka wiedza jest faktycznie potrzebna do wykonywania pracy na danym stanowisku.

Kursy elektryczne SEP – jak uzyskać?

W celu uzyskania uprawnień elektrycznych SEP konieczne jest zapisanie się na specjalistyczny kurs, a następnie zdać egzamin zawodowy w tym zakresie. MCKK, jako centrum szkoleniowe oferuje kursy elektryczne SEP, które nabędziesz w bardzo przyjemnej i miłej atmosferze. Nasi trenerzy przygotują Cię do uzyskania niezbędnej wiedzy oraz wykonywania zawodu jako elektryk.

Kursy SEP są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz poszerzyć swoje kwalifikacje oraz otrzymać uprawnienia do wykonywania wymarzonego zawodu. Kursy elektryczne SEP dadzą Ci również możliwość zdobycia konkretnego stanowiska bądź awansu w firmie. Certyfikat otrzymany po zdaniu egzaminu upoważnia do wykonywania określonych prac elektrycznych.

Kursy elektryczne SEP – trzy grupy uprawnień

Kurs na uprawnienia elektryczne dzieli się na trzy grupy uprawnień SEP. Są to:

  • G1 – kursy elektryczne, które przeznaczone są dla osób zajmujących się na co dzień eksploatacja oraz dozorem urządzeń oraz sieci elektroenergetycznych;
  • G2 – kursy energetyczne, które doskonałe są dla osób zajmujących się eksploatacją lub dozorem urządzeń i sieci cieplnych;
  • G3 – kursy gazowe, przeznaczone dla ludzi zajmujących się eksploatacją i dozorem urządzeń oraz sieci gazowych.

Jakie wymagania należy spełnić, aby podejść do kursu SEP?

Aby zdobyć uprawnienia SEP – musisz być pełnoletni oraz posiadać przynajmniej podstawowe wykształcenie. Wymagania są naprawdę niewielkie i każdy może je spełnić. Kurs może trwać od kilku do kilkunastu godzin, a jego długość jest zależna od ilości uczestników. Kursy elektryczne cieszą się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród osób, które chcą podnieść swoje kwalifikacje.

Jaki jest główny cel kursu? Przygotowanie uczestników do eksploatacji albo dozoru urządzeń, instalacji oraz sieci elektrycznych. Na kurs mogą zapisać się osoby indywidualne, bądź grupy pracowników danej firmy. Certyfikaty SEP są ważne 5 lat od daty zdania egzaminu. Marzysz o zawodzie elektryka? Nie czekaj! Zapisz się na kurs już dziś.